بلفاروپلاستی نوعی عمل جراحی است که طی آن پوست اضافی پلک بالایی چشم (درماتوشالازي یا نفوذ چربي پشت پلك به زير پوست) برداشته می شود. در بسیاری از کشورها چنانچه این پوست اضافی برای دید فرد مشکل ایجاد کند و یا پلک را چنان سنگین کند که چشم به سختی باز شود، عمل بلفاروپلاستی با حمایت بیمه انجام می شود.


لفاروپلاستی (جراحی ترمیمی پلک) چیست؟

بلفاروپلاستی نوعی عمل جراحی است که طی آن پوست اضافی پلک بالایی چشم (درماتوشالازي یا نفوذ چربي پشت پلك به زير پوست) برداشته می شود. در بسیاری از کشورها چنانچه این پوست اضافی برای دید فرد مشکل ایجاد کند و یا پلک را چنان سنگین کند که چشم به سختی باز شود، عمل بلفاروپلاستی با حمایت بیمه انجام می شود. اما چنانچه صرفا برای عمل زیبایی باشد، بیمه هزینه آن را تقبل نمی کند.

 

چه عواملی باعث ایجاد پوست اضافی در پلک بالا می شوند؟

پوست اضافی اغلب در اثر افزایش سن ایجاد می شود. با این حال شکل پلک معمولا وراثتی است. گاهی اوقات تورم چشم در اثر عفونت و یا آلرژی، موجب کشیده شدن پوست شده و پس از بهبود چروک هایی بر روی پلک باقی می گذارد.

 

عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟

معمولا پس از بی حسی موضعی، پوست اضافی پلک بالا طی یک جراحی سرپایی (بدون بستری کردن در بیمارستان) برداشته می شود. در اغلب موارد این بی حسی موضعی با داروی آرام بخش همراه خواهد بود.

در اتاق عمل از شما می خواهند روی تخت دراز بکشید. قطره بی حسی در چشم انداخته می شود. چشم به کمک محلول بتادین ضد عفونی شده و کل صورت بجز چشم ها به کمک پارچه استریل پوشانده می شود. پزشک جراح محل برداشتن پوست اضافه را علامت گذاری می کند. این علامت پس از پایان عمل با آب شسته می شود. بعد از آن ماده بی حسی به پلک تزریق می شود و پس از 10 ثانیه پلک کاملا بی حس خواهد شد. بدین ترتیب در طول عمل هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

پس از بی حسی، پوست اضافی پلک بالا برداشته می شود و جای زخم به کمک نخ قابل جذب بخیه می شود. این نوع نخ بخیه پس از چند هفته خودبخود جذب شده و از بین می رود. پس از این مدت جای عمل نیز از بین رفته و ظاهر پلک به حالت طبیعی خود باز می گردد.

در پایان عمل، محلول ضدعفونی کننده -که در طول عمل بکار رفته است- شسته می شود و پس ازقرار دادن پماد بر روی زخم، پلک به کمک پد چشمی پوشانده می شود. پد چشمی را می توانید پس از یک ساعت بردارید.

 

شرایط بيمار پس از عمل چگونه خواهد بود؟

برای کاهش کبودی پلک، پد چشمی باید حداقل تا یک ساعت پس از عمل بر روی پلک قرار داشته باشد. اگر زمانی که پد چشمی را برداشتید، روی آن خون مشاهده کردید نگران نشوید. به کمک یک پارچه کاملا تمیز استریل شده یا یک گاز استریل، پلک را تمیز نمایید.

چنانچه پس از اینکه اثر ماده بی حسی از بین رفت، در محل عمل دردی احساس کردید، می توانید مسکن های معمولی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. معمولا یک تا دو روز پس از عمل درد از بین می رود. کبودی و تورم پلک تا مدتی پس از عمل طبیعی است و لازم است بدانید مدت کوتاهی پس از عمل ممکن است خونریزی اندکی روی پلک رخ دهد.

چند روز پس از عمل می توانید کارهای عادی و سبک خود را از سر بگیرید. حداقل تا 3 هفته پس از عمل مواد آرایشی به هیچ وجه نباید روی پلک عمل شده مورد استفاده قرار گیرد.

چنانچه پس از عمل درد شدیدی داشتید که با مسکن های تجویز شده کاهش نیافت، با شماره های اورژانس مرکز تماس بگیرید.

پس از عمل به هیچ وجه خودتان نباید رانندگی کنید. پس برای بازگشت به خانه حتما با یک دوست یا اعضای خانواده هماهنگ کنید. پس از عمل تعدادی قطره چشمی و پماد به شما داده می شود که بایستی حداقل تا یک هفته بعد از عمل مصرف نمایید.

معمولا پس از عمل بلفاروپلاستی، پلک به خوبی التیام می یابد و جای عمل در چروک های طبیعی پلک پنهان شده و قابل مشاهده نخواهد بود.

آدرس ارتباطی ما

آدرس : خیابان معالی آباد، خیابان پزشکان ، ساختمان پزشکان

تلفن : 07136340259

موبایل: 09179191125

E-mail: info@drazadehmoradi.com

instagram:   dr.azadeh.moradi

جراحی زیبایی بینی در شیراز

جراحی بینی تغییر شکل بینی با کاهش یا افزایش اندازه، برداشتن برآمدگی، جمع کردن پره های بینی، تغییر زاویه بین لب بالایی و بینی یا تغییر شکل نوک یا برآمدگی بینی.
یکی از شایعترین عمل های جراحی زیبایی، رینوپلاستی یا جراحی بینی می باشد. در این عمل، جراح می تواند ظاهر بینی را بسته به شرایط آن، از راه های مختلف همچون تغییر سایز، شکل، زاویه تغییر دهد، علاوه بر آن مشکلات دیگر نظیر انسداد مسیر تنفس یا انحراف تیغه بینی را اصلاح کند.